Odkryj kolonialny Meksyk

Uwielbiasz poznawać obce kultury i zwyczaje? Meksyk oferuje historyczne bogactwo, jakiego próżno szukać gdzie indziej. Mistyczne piramidy Azteków oraz Tolteków stoją obok barokowych hiszpańskich kościołów i lokalnych kolorowych rynków. Jeśli pragniesz odkryć zupełnie nowy świat, rusz w podróż śladem hiszpańskich konkwistadorów.

Meksyk to kraj o skomplikowanej i barwnej historii, sięgającej 8000 lat p.n.e. Na jego zróżnicowaną kulturę składa się cały kalejdoskop tradycji indiańskich i europejskich., które przejawiają się dziś we wszystkich sferach życia. Jeśli więc uwielbiasz ostre smaki jalapeños, brzmienie muzyki ranchera czy moc prawdziwego mezcalu, to idealne miejsce na twoje wakacje.

Czas na salsę!

Prawdziwi kulinarni poszukiwacze lokalnych smaków, muszą koniecznie udać się do miasta Oaxaca, wypełnionego pierwszorzędnymi restauracjami i uroczymi knajpkami. Warto skosztować tradycyjnej meksykańskiej przekąski, czyli placka kukurydzianego z mięsem grillowanym i warzywami. Ponadto nie można przepuścić szansy na spróbowanie prawdziwej, wyrazistej salsy, wybornych ryb i ogromnych krewetek. Podczas spacerów krętymi uliczkami miasta również nie zabraknie okazji do degustacji - stragany lokalnych rynków uginają się pod bogactwem tropikalnych owoców. Wszystko to przyprawione brzmieniem latynoskiej muzyki, jakiej tutaj będziesz mógł słuchać na żywo w większości lokali.

Ruiny dwóch imperiów

W całym Meksyku odnajdziemy pozostałości starożytnej cywilizacji sąsiadujące z hiszpańskimi kościołami. Szczególnie warto zobaczyć kulturową stolicę Jukatanu – Meridę. Tutejszy Plaza Grande jest konglomeratem przeróżnych tradycji, począwszy od antycznego ludu T’ho, budowle konkwistadorów, a kończąc na współczesnych gmachach bankowych. To jednak tylko przedsmak przed zwiedzaniem starożytnego kompleksu architektonicznego – Uxmal. Te pozostałości miasta Majów, a szczególne Świątynia Czarownika, wciąż wzbudzają mistyczne wrażenie. Stąd warto udać się do Izamal (Żółtego miasta), które zawdzięcza swą nazwę niepowtarzalnej zabudowie. Większość miejscowości składa się z pokrytych żółtym tynkiem budowli, które nadają całości ton niezwykłości. Dodatkowo podkreślają to zabytki, będące pozostałością krwawej historii w dziejach Meksyku. Z jednej strony wzrok przykuwa klasztor pod wezwaniem świętego Antoniego, który powstał na miejscu najważniejszej indiańskiej świątyni, zburzonej przez konkwistadorów w XVI w. Z drugiej jednak strony tajemniczy zachwyt wzbudza najsłynniejsza piramida schodkowa Chichén Itzá.

Indiańskie wioski

Tutaj dowiesz się jak pozyskiwany jest prawdziwy Mezcal, co oczywiście łączy się z degustacją tego słynnego trunku. Poznasz tubylcze tradycje i rzemiosło, między innymi tajniki wyrobu indiańskich dywanów, farbowanych naturalnym pigmentem. W mieście Tula zwiedzić można park archeologiczny poświęcony sztuce Tolteków, a w miejscowości Mitla ruiny zapoteckiego pałacu. Tylko tutaj będziesz mieć okazję do poznania tej niesamowitej sztuki plemiennej, która w większej części bezpowrotnie przepadła.

Kategorie: Egzotyczne Wyprawy,